Šlapu si, ani nevím jak

Rekonstruujete byt nebo stavíte dům a přemýšlíte, jaký typ podlahy kam vybrat? Dnes máte již nepřebernou nabídku materiálů, barev a struktur. Můžete dát průchod svojí fantazii a jediné, co Vás omezuje, je vyčerpatelnost Vašeho konta.
Na podlahách se ale nevyplatí šetřit. Zatímco sedačku, čí skříň si za pár let můžete koupit novou, tak podlaha se vyměňuje hůř.

podlaha

Na co myslet

· Jak bude podlaha namáhaná
V ložnici, hostinském pokoji nebo v pracovně, kde projdete jen několikrát denně, můžete použít plovoucí podlahu. Je to typ laminátové podlahy, která se hodí prakticky kamkoliv, jen musíte vybrat správný stupeň odolnosti. Do místností, kde hrozí vlhkost, jako je koupelna, toaleta, technická místnost, kuchyně, je vhodná dlažba. Do obývacího pokoje bude příjemné dřevo, které působí teplým dojmem nebo vinylová podlaha, nejlépe v kombinaci s korkem, která je také teplá a měkká.

· Jakou zvolit barvu
Můžete experimentovat, ale myslete na složitější výměnu podlahy v případě Vaší pozdější nespokojenosti. Pestřejší barvy se okoukají a špatně kombinují s nábytkem a doplňky. Podlahy je nejlépe vybírat v přírodních tónech. Roli hraje také to, jak na nich budou vidět nečistoty. To je důležité obzvláště, pokud máte v bytě nějaké domácí zvíře nebo malé děti. Pak Vás může například bílá podlaha v koupelně nebo v kuchyni přivést do blázince. Pokud tedy nemáte uklízečku.

dřevěná podlaha

· Jak bude vypadat údržba
O každou podlahu se trochu jinak staráte. Některá nesnáší vlhkost, jinou je třeba jednou za čas voskovat nebo pastovat a leštit.
Nezapomeňte na Vaše čtyřnohé miláčky, kteří s Vámi žijí ve společné domácnosti. Jejich drápky dokážou takovou dřevěnou nebo plovoucí podlahu taky pěkně potrápit a tím i Vás.

dlažba

Pokud jste jen trochu zruční, zvládnete si položit podlahu sami, případně s pomocí kamaráda. Pokud si netroufáte, přenechejte to raději odborníkovi.