Proč nemůžete zhubnout, aneb projezte se ke štíhlému tělu

Nejíte sladké, vyhýbáte se pečivu, denně uběhnete deset kilometrů, držíte každou „zázračnou dietu“ a přesto nehubnete? Ukážeme Vám, kde děláte chybu a jak jíst správně.

cvičení

1) Dietami nezhubnete – člověk, který preferuje zdravý životní styl, ví, kdy, kolik a čeho se má najíst, dietářky paradoxně nehubnou a pokud držíte diety neustále, zaděláváte si do budoucna spíš na problémy s trávením, a bude se Vám hubnout stále hůř. Není to o dietách, ale o tom JÍST ZDRAVĚ.

2) Dáváte si jídlo bez příloh nebo jen saláty k obědu i k večeři? Další chyba, budou Vám chybět zdroje sacharidů, bude si tělo „brát z tukových zásob“, ale bere si z nich i energii, kterou potřebuje, budete za chvíli slabí a málo výkonní.

3) Velmi malé porce Vás také nespasí, tělu vlastně chybí všechno – bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, minerály, vitamíny apod., v množství, v jakém je potřebuje.

salát

4) Spousta lidí dělá velkou chybu, pokud řeknou, nejím po páté hodině odpolední, nebo po šesté, pokud k tomu cvičíte, a už se nenajíte, je to špatně, do 15 minut po cvičení byste si měli dát kousek ovoce, po 30 minutách od cvičení si dejte proteinový nápoj nebo proteinovou tyčinku, a to i když s cvičením skončíte např. v 20 hodin.

Pokud chcete zhubnout dlouhodobě, bude nutné stravovat se kvalitativně a ne kvantitativně, to znamená, že si budete dávat pozor, co svému tělu dáváte, ale zároveň v rozumném množství. Nemusíte se v jídle omezovat, ale začněte jíst zdravě, pokud se v něm budete omezovat, opět Vaše snaha povede k jo-jo efektu.

Vůbec neposlouchejte rady, jestli máte jíst třikrát nebo pětkrát denně, každý organismus je individuální, tudíž potřebuje i jíst v jinou dobu, někomu stačí jíst třikrát denně, někomu se po hodině bez jídla může dělat špatně, takže si vypozorujte u svého těla, kolikrát denně opravdu potravu potřebuje, pozor, musíte to odlišit od chvil, kdy Vás jen „honí mlsná“. Na co byste zapomínat opravdu neměli, je snídaně, měla by být nejvydatnějším jídlem celého dne.

svačina

Myslete na to, aby Váš jídelníček obsahoval dostatek ovoce a zeleniny, blíží se léto, takže to budete mít lehčí, protože během jarních a letních měsíců tělo nevyžaduje hutná jídla.
Pokud si nevíte rady se zdravým jídelníčkem, můžete si zajít klidně na kurz vaření, kde se zaměřují právě na přípravu takových jídel.