Učíme se dětmi, nebo je nám jejich vzdělání jedno?

Rodíme se doslova jako nepopsané tabule, a jako na pomyslné tabule na nás začínají kreslit a psát naši rodiče. Tedy měli by. Už od narození by rodiče měli svým dětem číst. Dítěti se formuje slovní zásoba a učí se mluvit a vyslovovat. U dětí, kterým rodiče četli, lze pozorovat vyšší intelekt, vyšší touhu po vzdělání a samozřejmostí je velmi dobrá mluvnice, gramatika i sloh. Čtením dítěti opravdu pomůžete, najděte si denně čas a čtěte, čtěte, čtěte. Ve věku, kdy dítě nastupuje do školky, musí umět napočítat do deseti, mělo by se umět podepsat, rozeznat tvary, barvy, a další věci, které jsou právě na rodičích. Je bohužel vidět u zápisů do školek, že hodně dětí tyto základní věci neumí.

děti píšou úkoly

Na základní škole by se každý rodič měl dítěti věnovat, a připravovat se s ním do školy. To zpravidla zahrnuje úkoly. Je jasné, že řada rodičů pracuje na směny, a z povinností jsou psychicky i fyzicky vyčerpáni. To je ale neopravňuje k zanedbávání dítěte, což nezájem o jejich vzdělání a rozvoj bezpochyby je. Dítěti nestačí jen střecha nad hlavou, jídlo a nějaká ta zábava. Pokud chcete mít z dítěte úspěšného potomka, který to někam dotáhne, nesmíte zanedbat jeho vzdělání. Ne každý rodič je rozený Komenský, ale materii minimálně prvního stupně základní školy by měl bez pardonu zvládnout každý. Nevymlouvejte se, a nikdy dítěti neříkejte, že na něj nemáte čas. V diskuzích na internetu, na třídních schůzkách a na chování dětí je bohužel vidět, že řada rodičů na jejich vzdělání víceméně kašle, a ještě jsou schopni popotahovat učitele za nálož domácích úkolů na víkend. Touto cestou ale naučíte děti nerespektovat nic a nikoho. Děti jsou odrazem svých rodičů, a to jak se chováte vy  a tudíž i vaše děti, je jen vaše vizitka.

dívka si čte

Zájem o vzdělání vašich potomků nekončí ani po základní škole, naopak – střední škola může být příprava na vysokou školu. Je třeba dohlížet na to, aby děti plnily, co mají. Pokud jim něco nejde, a vaše vědomosti na učení se s nimi nestačí, investujte do kvalitního doučování. Na vysoké škole už je zodpovědný sám za sebe, ale děti, které mají studijní návyky od školy základní, mají mnohem vyšší šance na dokončení vysokoškolského vzdělání. Chcete, aby se vaše děti měly dobře? Základním stavebním kamenem jejich úspěšného života jste vy. Myslete na to.