Proč si tak moc zakládáme na kultuře?

Existuje hned několik odpovědí na tuto otázku, ostatně jako na všechno na světě. Zvykejte si, na nic neexistuje jednoduchá odpověď, a kdo říká, že ano, tak pěkně lže a měl by dostat po čumáku. Nyní se budeme zabývat kulturou, a proč si posledních několik let na ni tolik honíme ega.  Nejdříve bychom měli definovat, co to vlastně kultura je, jak se pozná a co ji tvoří.

abecedně srovnané knihy

Kultura je jakýsi součet a souhrn několika faktorů lidského života, které jsou společné pro více jedinců. Patří zde společný jazyk, tradice, zvyky, tradiční oblečení, jednotný styl života nebo třeba také víra a její odraz ve společnosti, který je dané společnosti tak vlastní. To všechno tvoří v kostce kulturu.
střecha kostela

Socialismus a ateismus

Dlouhé roky u nás byla tradiční kultura pošlapávána. Komunisti si vzali, co se jim hodilo do krámu a ten zbytek tak nějak opomněli. Například velkou křesťanskou tradici nahradili ateismem a vírou v kartářky a okult. Do popředí nedali intelektuály, velké muže, hrdiny, generály, myslitele, ale dali tam rolníky a sedláky, dělníky, kteří svou hrdou prací drželi srp a kladivo. Způsobili tak neskutečně velký morální úpadek. Protože často byli do popředí jako vzor dáváni lidé bez hlubšího morálního charakteru, kteří byli ohební jako proutek vrby. Kultura tedy utrpěla pořádnou ránu. Dokonce i ta evropská, protože u nás se hrály pouze státem povolené divadelní hry, točily se státem povolené filmy, psaly se státem povolené knihy. Cokoliv jiného byla kontrarevoluce.
karlův most

Strach a křeče

Nyní se tak úzkostlivě bojíme, že přijdeme i o ten zbytek, co nám někde v koutech zbyl, že jej bráníme i proti domnělým hrozbám. Islám, muslimové, imigranti, Číňané – to všechno je nebezpečí pro náš řízek s bramborem! Nikdo nebude říkat, jak máme mlátit naše ženy! Všechno je to dnes jeden velký oxymorón. Ale není se čemu divit. Jen se podívejte do Parlamentu nebo na prezidentský post – to je obrázek české veřejnosti. Odraz, který plně a úplně reflektuje společnost. Úplatkáři, zloději, lháři, práskači, závistivci, škodolibové a neurvalci. Obránci naší kultury prachu a stínu.