Knihovny

Možná namítnete, že všechny knihy, co máte doma, jste už přečetli několikrát. Co vám braní, abyste vyrazili do knihovny? Najdete je dnes už i v nejmenších vesnicích a tam kde nejsou, často dojíždí „knihobusy,“ které tuto službu důstojně zastupují. Průkazku si zařídíte snadno. Stačí k tomu jeden doklad a zaplatit roční vstupné, které je směšné, za služby, které získáte.

Co dnešní knihovny nabízejí? Mnohdy jsou to moderní prostory, které se snaží využít nejen k vypůjčení knih.
veřejná knihovna

Součástí instituce je často malinká kavárna, kde můžete na chvíli vypnout, sejít se s přáteli, případně počkat na děti, než si vyřídí svoji výpůjčku. Vy si dáte v klidu kávu a možná přečtete i pár řádků. Často se zde konají doprovodné akce. Přednášky, výstavy jsou pravidelnou měsíční rutinou. Nezapomínají ani na charitu. Dobročinné prodejné akce na podporu neziskových institucí jsou běžné a často na vysoké úrovni.

Běžnou a hlavní činností je výpůjčka knih. Obsah je rozsáhlý a vybere si každý. Výhodou je, že už nemusíte chodit mezi regály, pokud nemáte čas. Vyberete si z pohodlí domova. Stačí k tomu připojení k internetu. Knihovny mají online katalog (databázi), tak se můžete podívat a případně i zamluvit publikace a nemusíte do knihovny. Zároveň uvidíte, zda je kniha v budově, nebo ji má někdo vypůjčenou. Samozřejmostí je i prodloužení přes internet. Knihovny jdou s dobou, a proto najdete i mnoho publikací v elektronické podobě. Buď vlastníte vlastní elektronickou čtečku knih, nebo vám ji knihovna za poplatek zapůjčí. To oceníte, pokud se chystáte na dovolenou, ušetříte místo v kufru, který tím pádem bude lehčí.

Jste li milovníkem atmosféry, můžete číst zrovna tam. Pohodlné pohovky jsou běžné. Větší knihovny mají i hudební oddělení, kde si můžete vypůjčit nahrávky a mluvené slovo. Je to neskutečný relax s knihou a oblíbenými nahrávkami. V dnešní době je to možná přežitek, ale knihovny jsou připojeny k internetu. Máte li volnou chvíli, venku je ošklivě, můžete zdarma na pár minut zasednout k počítači a vyřídit si, co potřebujete.
police s knihami

Možná, že jsem staromódní, ale klasická kniha má pořád své kouzlo a zastoupení v lidském životě. Je jasné, že doba se mění, zrychluje. Na čtení už není tolik času. Najděte si ale chvilku, přečtěte každý den pár stránek svým dětem, vraťte se s nimi do dětských let.