Vlaštovičník

Vzhled a místo výskytu

Nemusíte mít žádné botanické vlastnosti, abyste tuto rostlinu bez většího váhání poznali. Roste až do výšky jednoho metru a při tom má dost bohaté rozvětvení. Dalším hodně důležitým poznávacím znakem jsou květy. Ty mají výraznou žlutou barvu, ovšem jsou křehké a malé. Není problém ho identifikovat ani potom co odkvete, protože má válcovité plody, ve kterých jsou malá černá semínka, ze kterých se rostlina dále rozmnožuje. Listy jsou celkem malé a mají zajímavý tvar viditelný na ilustrační fotografii. A kde ho teda najít? Ani to nebude složité, protože se nebude nacházet daleko od Vašeho bydliště. Pokud máte na zahradě temnější vlhká místa třeba kolem plotu, tak je velká pravděpodobnost, že ho máte na zahrádce. Pokud ho ovšem doma nenaleznete, nemusíte váhat, protože roste i okolo silnic nebo na rumištích.
rozkvetlý vlaštovičník

Výsadba a výsev

Můžete si ho přesadit, protože jeho pěstování je nenáročné. Když ho najdete stačí ho jen vykopnout, ale pozor na kořeny. Dále ho můžete vysadit jen do květináče nebo země do původní výšky. Postačí si s obyčejným zahradním substrátem, jen si dejte pozor, kam ho umístíte. Hlavně nesmí být na přímém poledním slunci, to je pro něj to nejhorší. Nesnese také suchu, proto jej umístěte na vlhké místo s polostínem. Na jaře začne kvést žlutými květy, které po dotknutí opadávají. Zanedlouho vyrostou hnědé podlouhlé plody, ve kterých jsou malá semínka. Z těchto semínek se vlaštovičník dobře rozmnožuje, takže pokud si ho chcete vypěstovat odmala, tak je výsev pomocí těchto semínek ideální. Jen si dejte pozor na vysemenění, protože se Vám může rozrůst všude po okolí.
květ vlaštovičníku

Léčivé účinky

Pomáhá na bradavice a kuří oka, takže je na nohách nemusíte chodit bolestně vypalovat. Utrhnete větší stonek a jeho tekutinu uvnitř nanesete na kuří oko. Tento postup každý den opakujete. Po nějaké době kuří oko zčerná a postupně se začne vypadávat, až úplně vypadne. Potom si nohu ještě chvíli mažte, aby se choroba nevrátila. Také pomáhá na žlučník a kašel. Proto je potřeba si z této rostliny připravit odvar.