Mohou být schodiště skleněná? A jsou vhodná do běžného rodinného domu?

Schodům naprostá většina z nás prakticky nevěnuje pozornost. Důvodem je především to, že jsme na ně tak zvyklí, že je považujeme za přirozenou součást našich životů, nad kterou není třeba se pozastavovat. Koneckonců, setkáváme se s nimi denně již od útlého věku, ať již doma, ve škole nebo v zaměstnání.

Není tedy divu, že si příliš nevšimneme, kolik nejrůznějších druhů a typů schodišť existuje. Pozornost jim věnujeme jen tehdy, pokud narazíme na nějaký atypický druh, ať už co se týče materiálu či provedení.

schodiste2

Jako u mnoha jiných věcí, i zde je nejdůležitějším parametrem při jejich stavbě funkce. Přeci jen, i kdyby vypadaly sebelépe, byly by k ničemu, pokud by se po nich nedalo chodit. Tomu je samozřejmě podřízen výběr materiálu i tvaru.

To ovšem neznamená, že k jejich výrobě nemůže být použito věcí, u kterých bychom to na první pohled nepředpokládali. Avšak vzhledem k tomu, že takovéto atypické stavby bývají dražší, je jasné, že tato volba musí mít nějaký důvod, zvlášť u veřejných staveb.

Příkladem mohou pak být například schodiště skleněná. Jak již jejich název napovídá, jsou vyrobena ze skla, či přesněji řečeno ze skleněných desek zasazených v nejčastěji kovové konstrukci. Najdeme je především v zahraničí, ale už se začínají objevovat i u nás.

schodiste3

Samozřejmě se můžeme ptát, zda jsou skutečně bezpečné. A odpověď zní, že ano. Přeci jen, je zde použito speciální tvrzené sklo, které je mnohem odolnější než to, které máme například v okně. Navíc je podstatně odolnější vůči tlaku, než mnohé jiné materiály.

Účelem pak samozřejmě je poskytnout lidem neomezený výhled dolů. Proto se používá například u nejrůznějších rozhleden a podobných staveb. Najdeme je ale i v obchodních centrech, kde zákazníkům umožňují plný rozhled po obchodech.

Je však potřeba si uvědomit, že jejich cena není ani zdaleka nejmenší. Navíc například lidé, kteří příliš nemusí výšky, mohou mít s jejich překonáváním problém. I proto se příliš nedoporučují domů. Ale záleží nakonec jen na vás.