Maroko – moře, hory, poušť

Maroko je země, která leží v severní Africe. Díky své poloze mělo historicky velmi bohaté kontakty s Evropou. I v současné době je jedním z afrických (potažmo arabských) států, které jsou Evropě „nakloněny“. A protože se místní společnost v posledních letech reformuje, začíná táhnout i turisticky.
domy v Maroku

Základní informace

Maroko je království. Monarchie sousedí s Alžírskem a Západní Saharou, kterou ale považuje za své okupované území. Na severu pak leží španělské exklávy Ceuta a Melilla. Místní měnou je dirham (1 MAD = cca 2,5 Kč). Země je muslimská, úředním jazykem je arabština. Domluvíte se ale i francouzsky, jelikož země byla do roku 1955 francouzskou kolonií. Do roku 2011 zde vládli panovníci neomezeně, to bylo po vlně nepokojů (Arabské jaro) změněno reformou samotného panovníka Muhammada VI.
marocké hory

Moře

Maroko je omýváno vodami Atlantiku a Středozemního moře. Základními turistickými oblastmi jsou okolí měst Casablanca, Agadir a Marrakéš. Pobřeží je lemováno krásnými písečnými plážemi. Většinu z těch velkých obklopují hotelové resorty. Na to, že jste v arabském světě, tak večerní ulice nabízejí spoustu zábavy včetně množství levného alkoholu. Pokud byste se měli rozhodnout pro jedno město, které navštívit u moře, zvolte Marrakéš. Ten je protkaný historickými uličkami, které spojují různé bazary, mešity, skrytá náměstíčka a místní pouliční restaurace. Dýchá atmosférou kolonialismu v moderním podání. Zapomenout byste neměli ani na přístav Casablanca, který je největším městem a přístavem země. Místa pro koupání a zde ale nehledejte, moře je špinavé.
poušť nomad

Hory

Marokem prochází pohoří Atlas a leží zde i jeho nejvyšší hora Džabal Tubkal, který se tyčí do 4 167 m. n. m. Je vhodný pro milovníky pěší turistiky, výšlapy na vrchol patří k těm méně obtížným (přesto byste měli být v dobré kondici). Na vrcholu vás možná překvapí sníh. Horské prostředí je lákavé pro ty, kteří rádi poznají místní venkovský život. Ten je spjat s pastevectvím a pěstováním plodin. Mezi jinými se zde daří marihuaně, která je místní drogou číslo jedna.

Poušť

Dál na jih se za Atlasem rozkládá poušť Sahara. Tato zcela úchvatná krajina se zdá neobydlená, ale zázemí pro turisty naštěstí tvoří Berberové. Pouštní kočovníci se naučili pronajímat své jednoduché domy a další služby bohatým evropským klientům. Ty sem táhne nejen touha po kulturním poznání nomádského života, ale také pohled na noční oblohu, která je zcela bez světelného smogu a vytváří tak romantickou scenérii.